Nyhedsbrev Uge 16
16. april 2018
Nyhedsbrev uge 18
29. april 2018

Kære børn og forældre på Skolen for Livet

Huhej hvor det går – med syvmilesko gennem tusinder af år
Fra Big Bang med jætteskridt – frem til klintekridt
Gennem bronze-, jern- og middelalder – fortidens mennesker kalder
Hvisker om livet engang – for længe siden på Møn og i Dannevang
Nu kommer en tid – i historien med gøgl, ballade og splid
Advarsel fra Heimdals kohornelur – Hør! Tag med på lyttetur
Det gamle sprog bliver nu skiftet ud – herfra hersker bare en eneste Gud.

Og ‘han’ kom med kristendommen – Gud. Det så vi fx på vores skolelørdag, da vi skød middelalderen i gang og gik Silderuten i Stege. For den gamle middelalderkirke, hvor man dyrkede den nye tro, kristendommen, knejser over den 750 år gamle by og er så kæmpestor, fordi Stege var umådelig rig. Det var den p.gr. af sildehandel – de nærmest skovlede sild op af vandet. Kan du huske, hvorfor byen hedder Stege? Hvor Borgen lå og hvor mange byporte, Stege havde? Hvorfor er der kun én tilbage? Vi vandrede halvvejs gennem Silderuten, de ældste efter kort, gennem det store voldanlæg, forbi spor og bygninger fra Middelalderen. Efter en herlig middelalderfrokost sluttede vi turen af på Møns Museums nye udstilling om … Møn.

I Sidste Uge undersøgte yngste klan med Tina, hvad mennesker spiste i Oldtiden. Vi fik en idé om det, da vi var ude og plukke skvalderkål og brændenælde, knækkede nødder og smagte på den samme mad fra naturens spisekammer som dengang helt tilbage i bronze- og jernalderen. Vi har spist bronzealdersuppe, leget oldtidslege og snakket om forandringer og forskelle fra stenalder. Tegnet tidens våben, huse og tøj – og prøvet den første form for vævning med stenslynge, hvor det virkelig gælder om at være vågen, for her skal man både tælle og huske, gribe, kaste og krydse på en gang. Der bliver også fremstillet vildt flotte buer til jagt – efter kød: Så bison og bjørn – tag jer i agt!
Vi har lyttet og skrevet bogstavlyde i oldtidsord og hørt fortællinger om de nordiske guder. Måske kan du huske en af historierne? I de To Næste Uger kan I godt glæde jer, for I skal fortsætte projekt historie med Thomas – Hr. Knold, som vil vise jer meget mere af Møn og de gamle tider.

I mellemklan med Jens ville vi finde ud af, hvor mange trillebørfulde jord der skulle til for at lave Jordehøjen, som vi tidligere har besøgt. Vi fyldte vand i en trillebør, talte hvor mange liter vi hældte i. Fandt derefter rumfanget af dette i m3, og holdt det op imod rumfanget af Jordehøjen, som var 1178 m3 (vi antog at højen var en kegle). HOLD NU FAST…..: der skulle godt 14.000 børfulde jord til at lave Jordehøjen!!!!!!!! Siden har vi finpudset den minigravhøj, vi har lavet tidligere på ugen – en minikopi af Jordehøjen. Vi fik rundet bronzealderen af med at beskæftige os med Egtvedpigen, som kom hertil fra Schwartzwald i sin tid (800 km sydpå!) Hun tog endnu engang derned, angiveligt for at hente sin lillebror. Han døde imidlertid på rejsen til Egtved, samtidig med at Egtvedpigen blev så syg undervejs, at hun døde kort efter ankomsten til Egtved. Hun blev begravet sammen med sin bror. Der var delte meninger om hvorvidt hendes tøj kunne gå an i dagens DK. Nogle mente, at det var gammeldags, andre at stilen var OK. Prøv at Google hende under billeder….

For den ældste projektklan med Michael bød ugen på afslutning af Oldtiden. Der blev lavet forskellige “nedslag” i historien som fx; fund fra perioden, jagt, udsmykning, myter og meget andet. Vi var også på tur til Klekkendehøj, en helt særlig gravplads for bondestenaldermennesket ca. for 5.000 år siden. Mere end 100 mennesker skulle være gravsat der. Vi cyklede derud, og det gik fantastisk godt, så vi skal helt sikkert på flere ture ud af huset, når vi skal vide noget. Eneste ting, der kunne være bedre er, at cyklerne skal tjekkes i god tid inden afgang. Flere cykler havde lidt problemer, fordi det nok var årets første cykeltur.
Næste uge tager vi så fat på Middelalderen. Blandt andet skal vi kigge på, hvad der gemmer sig i jorden, fra den tids liv. Det kan fx være mønter, bæltespænder, knapper eller andet, der kan findes med en metaldetektor. Derudover skal vi samle viden om år 1050 – 1500 ved hjælp af tekst, film og tur. Det bliver spændende.

I Næste Uge bytter vi hovedfag, dansk skal have matematik og matematik skal have dansk 🙂

Skole/hjem samtaler
Vi afholder skole/hjem samtaler for Ældste klan onsdag d. 2. og torsdag d. 3. maj.
Mellem og Yngste klan mandag d. 7. og 14. maj. Skriv jer på sedlerne i entréen.

Tingludi lysteliglej Kristomani – jer kan vi li’!

Vi ses i morgen.

Bedste hilsner fra alle os voksne på skolen


Kære forældre

BYGGERI og FLYTNING

Til arbejdsdagen havde vi et meget konstruktivt møde ang. organisering af den forestående flytning og byggeriet.

Bo (Birkfar) og Maks (Lukafar), Thomas (Isakfar) meldte sig til at være ansvarlige for et hegn rundt om pilerensningsanlæggene.

Derudover blev der nedsat tre grupper med følgende tovholdere:

Flyttegruppe: Valentina (Annamor) og Jonas (Meerafar)
Klargørelse af hovedbygning på Kostervej 26: Maks (Lukafar), René (Jannisfar) og Michala (Enumor)
Kommunikationsgruppe: Melainy (Melissa- og Miramor) og Julie (Luigimor)

De ansvarlige for de tre grupper bliver en del af en styregruppe, der mødes med Helena og Kaspar hver torsdag kl. 15.30. Første møde torsdag d. 26. april er dog først kl. 16.15.
En del forældre var ikke med til mødet, så hvis der blandt jer er nogen, der har lyst til at være med-tovholder, skal I endelig sige til. Der kunne fint bruges min. 1 mere til organiseringen af arbejdet omkring klargørelsen af hovedbygningen. Gerne med håndværksmæssig erfaring 🙂

Kommunikationsgruppen arbejder på at finde den bedste digitale kommunikationsform til at holde styr på arbejdsopgaver og uddelegere dem.

Skolen overtager hovedbygningen fra Petter og Torrild d. 1. Maj.

Fra cirka midt i Maj begynder vi at holde projektdage på Kostervej 26, så vi kan forberede os, indtage stedet, lave have og følge med i skolebyggeriet.

Tidsplan dags dato:
Pileanlæg start: 30. april
Fundament start: 14. maj
Element start: 11. juni
Rejsegilde: 1. juli

Anlæggelse af vej og p-plads er i fuld gang, halm-elementer er bestilt og arbejdsgrupper nedsat.

Efterlysning fra Mie
Hvem bagte det vidunderlige lyse, ovale brød med krydderier på arbejdsdagen?

Kærligst fra Helena og Kaspar