Nyhedsbrev Uge 1
2. januar 2017
Nyhedsbrev Uge 3
16. januar 2017
Show all

Laurits, Asbjørn og David var på fotosafari langs stranden og her er et par af de fantastiske billeder de har taget.

Mørket kan larme og mørket er lyst.
Sorgen er nem nok at lære.
Jeg ved en zone, hvor mørket er lyst.
Der vil jeg synge og være.
Ånd på mit hjerte og tæl så til ti.
Hør, hvor det vågner af glæde.
Vis mig dit ansigt før alt er forbi,
så er vi alle til stede.

Kæreste børn og voksne på Skolen For Livet

Stille indledte vi året med yoga og sang af Benny Andersen – Mørkets sang.
Og vi oplevede en 100 års hændelse. Vandet steg omkring os og forårsagede oversvømmelser. Sammen med kulde og frost er vores strand omdannet til et magisk univers af istang og oversvømmet sivlandskab, hvor kun toppe stikker op som issyle fra dybet. Vi kan slet ikke lade være med at trodse kulde og blæst og bevæge os ned til det utrolige univers, der er skabt.

Vi blev klogere på de hellige tre kongers betydning for katolikkerne og Elvira. Det er spaniernes `juleaften’ og helligste dag. Der hvor de fejrer kristi komme og får gaver. Og herre jemini – Husker I – hvis man ikke har været sød og artig, så risikerer man at få sine gaver skiftet ud med kul! Selvfølgelig har Elvira altid været sød og artig, men hvorfor er det så, at hun ingen gaver har fået i år? Selvom det er mørketid, så befinder store og mellem klan sig det meste af skoletiden på en varm og øde ø. Og selv om vi spiser nærende, varm og smagfuld mad til frokost, som de frivillige laver til os hver eneste dag, så har vi kun den mad vi selv fanger. I hvert fald i forestillingen og i samarbejdet med dem, der er strandet på den samme ø som os. Vi har drømt os frem til det hele og bliver nu konstant udfordret i fantasiens og forestillingens verden. Som Robinson Crusoe skal vi klare os med kloge beslutninger og de få ting vi har med os. I virkeligheden har vi også dansk, hvor vi i forlængelse af projekt arbejder med fantasi og billedsprog, og matematik, hvor vi arbejder i individuelle bøger.

I Næste Uge fortsætter vi dansk- og mat. Mandag, tirsdag skal vi have skolemøde, musik, sprog, syning, havehold og percussion. Resten af ugen fortsætter vores robinsonade i projekt.

Lille klan har arbejdet med vokalen Æ og automatiseret nogle af de 120 hyppige ord. Vi er i gang med at høre historien om Robinson Crusoe og hans vilde bedrifter på en øde ø. Vi lærer nye ord fra historien, tegner, skriver og er begyndt at øve os på at sætte bogstaverne sammen til læsning. I næste uge skal vi meget bogstaveligt og belejligt lære vokalen Ø at kende 🙂 Husk ting til ø – værksted. Vi skal fortsætte med at læse, skrive, gå på opdagelse og høre historier. Mandag er der skolemøde og tirsdag rytmik med Bibi.

VIGTIGE BESKEDER

  • I skal alle sammen sørge for at tanke op og have egne blyanter og viskelædere til rådighed i jeres kasser.
  • Alle jer der har en symaskine . Tag den med til syning!
  • Vi har forlænget første skoletid med 10 minutter. Det betyder, at vi nu holder pause kl. 10.10. Sørg for at I får spist og drukket i de 20 minutter I har pause.
  • Selvom det er koldt derude, så skal I ud og have frisk luft i det store frikvarter. I skal derfor sørge for at have masser af godt, gedigent og varmt tøj med. Hav evt. også skiftetøj med, det er rart, også selvom vi har tøjskabet.

God weekend.
Vi glæder os til at se jer på mandag!
Kærligste hilsner fra os voksne på skolen

Kære forældre

Her kommer en lille nytårsstatus, forespørgsler og taknemmeligheder.

Lille status
Skolen For Livets 2. leveår er halvt fuldendt. Vi er vokset til dobbelt størrelse fra første år og har jævnligt henvendelser fra forældre, der gerne vil have børn på skolen. Vi er blevet stærkere, det mærker vi i hverdagen med vores 6 ansatte og til julefrokosten, hvor vi var 20 incl. frivillige, bestyrelse og timelærere.

Vi befinder os stadig i den første pionerfase og vi bliver hele tiden klogere og bedre til at systematisere og organisere, men vi vil også fastholde og udvikle Skolen For Livets varemærker: Nysgerrighed, procesorientering og risikovillighed. Det hænger sammen med at skabe en bæredygtig og omstillingsparat uddannelsesform. Skolens væsentligste udfordring er fortsat at udvikle og turde, uden at være bange for at afprøve og fejle. Vi er en ny skole i udvikling og vi har brug for dit engagement, din nysgerrighed og din handling for fortsat at udvikle os derudaf. Skulle du få lyst til at opdatere tankerne om skolen, så gå ind på hjemmesiden og se skolens vision, læringsmål og intention om uddannelse: www.skolenforlivet.nu

Planlægnings- og udviklingsdage
I forbindelse med de fire dage i januar, hvor lærerne forlader skolen for at planlægge og udvikle undervisning, er en gruppe forældre i gang og har taget ansvaret for den overordnede planlægning. Nogle forældre har meldt sig, men vi mangler flere.
Så kære forældre – Byd ind!

Torsdag d.19:
Tre forældre til store og mellem; mat/dansk formiddag og håndværk/andet over middag.
En eller to til lille klan.
Fredag d. 20:
Tre forældre til store og mellem – mat/dansk formiddag og håndværk/rengøring over middag.
Mandag d. 23:
To til store og mellem – mat/dansk formiddag og håndværk/ andet over middag.
En til lille klan.
Tirsdag d. 24:
To til store og mellem – mat/dansk formiddag og håndværk/andet over middag. En hjælper til lille klan rytmik med Bibi over middag.

Meld til Kaspar hvilke dage I kan, og gør det meget gerne senest på onsdag d.10. januar, så vi kan få planlagt dagene. Meld jer også gerne på legedage i legeriet/Sfo’en.

Tak til alle jer forældre, der har været med til stort og småt. Både jer der har været med i hele skolens levetid og jer, der er kommet til i år. Uden forældredeltagelse kan skolen ikke eksistere.

Tak til bestyrelsen, som gør et kæmpe arbejde for at skolen kan udvikle sig og fungere.

Tak til Mette Folmer for at tage sig af alt omkring menneskelig drift – vores egen, lærere, børn, forældre og bestyrelse. Mette gør et kæmpe uundværligt og betydningsfuldt stykke arbejde for at vi trives i vores skole.

Tak til lærerne og de frivillige, som hver dag gør en kæmpe indsats for børnenes trivsel, for skolens udvikling, for fagligheden, maden, rengøring og alt det andet, der gør vores skole. Og ikke mindst Tusind Tak til skolens børn, som holder det hele i gang, vokser og udvikler sig og sørger for at den ene dag ikke ligner den anden.

Bedste og Kærligste hilsner fra Tina og Kaspar

Laurits, Asbjørn og David var på fotosafari langs stranden og her er et par af de fantastiske billeder de har taget.