Nyhedsbrev Uge 4
25. januar 2016
Nyhedsbrev Uge 6
8. februar 2016

Nyhedsbrev Uge 5

NYHEDSBREV UGE 5 2016 bI Sidste uge startede vi med at være på pilehøstetur. Det er lige nu, at den friske pil skal høstes, inden den springer ud med vårens gæslinger. Det var en smuk dag, hvor tågen hvilede tungt over dugvåde marker. En dag med regntøj, store tø-søer, flittige grensakse og skønt samarbejde. Vi klippede tykke og tynde pil, bundtede dem og slæbte dem over marken op til vejen.

Resten af ugen flettede vi pilehytter i den gamle have, tre hytter i alt, under de gamle træer. Man måler først arealet op fra midten, hvor stor hytten skal være, tager 24 tykke, friske pilegrene, stikker dem i jorden og fletter mindre pil rundt om.


Vi skal løbende arbejde videre på hytterne, for selv om vi flettede meget, er der er stadig et stykke, til de er helt lukkede. Det lille havebassin blev også renset op, hønsehuset indtaget til leg og en gruppe fandt på at flette tang fra køkkenhaven ind mellem pilegrenene.

NYHEDSBREV UGE 5 2016 aVi har også arbejdet med instruerende pilebøger og informerende piletekster, lavet cylinderkopper af ler, haft yoga og musik, morgenlæsning og -matematik, drama, skolemøde og fredagsrengøring. Kaspar skriver referat fra vores skolemøde og lægger det i en tilgængelig skolemødemappe.

Og Hold op, hvor er I super gode til at tale sammen, til at give og tage tur. Vi var helt opslugte i 1.5 time, hvor vi eftertænksomt lyttede til hinanden, forstod hinanden, argumenterede og problemløste. I kan være meget stolte af jer selv! Vi drøftede og besluttede mange ting, bl.a. er et festudvalg nu i gang med at arrangere fest og vi skal have tilladelse med ‘kørekort’ fra bandgruppen for at bruge musikrummet.

Vi sluttede ugen af med et Stort Tak til Klaus Titze, fordi han igennem 2 uger har lært os at flette med pil. Det var et salix arbejde og vi kommer helt sikkert til at invitere Klaus igen.

De Næste to uger skal handle om Jeg/Du og Fastelavn. Sarah, Fri’s mor, kommer og syr portrætter med os. Vi skal lære at sy på symaskine, fordybe os i portrætsyning, kigge på portrætter, se på komposition og skrive historier om portrætmalerier/billeder og os selv. Der er også maddag i køkkenet i næste uge og alle har allerede fået en dag. Hele ugen på nær onsdag er der portrætskriv/sy om formiddagen.

Mandag er der sokkestrik og syning over middag. Tirsdag skal vi male keramik til rakubrænding over middag. Onsdag er der yoga, svømmehal og node/fløjte. Torsdag skal vi arbejde med portrætsskriv/sy hele dagen. Fredag forbereder vi os til fastelavn med historiske fastelavnslege, -føde og fortællinger om fastelavn gennem tiden.

Store klan skal også bruge lidt tid på at afslutte pileformidling med Kaspar, så I kan fremlægge i uge 6.

Fastelavnfest mandag d. 8/2 med udklædning, historiske fastelavnslege og tøndeslagning.

Vi Glæder os til at se jer på mandag!

Bedste Hilsner og God søndag

Elvira, Jade, Sarah, Kaspar og Tina